Strona Główna / Wybielanie nakładkowe

Wybielanie nakładkowe

 

Wybielanie nakładkowe ( kuracja 5-12 dni) – domowe, jest szybkim, bezpiecznym i efektywnym systemem który eliminuje przebarwienia zębów. Żel nakłada się w domu przy użyciu indywidualnych szyn wykonanych w gabinecie. Żel może być stosowany zarówno w dzień jaki i w nocy podczas snu.

 

Dlaczego na zębach powstają przebarwienia?

 

Powodów może być kilka. Przebarwienia powstają między innymi w trakcie nieprawidłowego rozwoju zębów. Wywołuje je również długotrwałe leczenie antybiotykami z grupy tetracyklin prowadzone w dzieciństwie. Niektóre osoby mają zęby o naturalnie ciemnym zabarwieniu. Z wiekiem zaś zęby ciemnieją z powodu picia kawy, herbaty, soków czy palenia papierosów. Także stare, często złe wypełnienia lub uszkodzenia miazgi zęba mogą mieć wpływ na kolor zębów.

 

Czy wybielanie zębów przez stomatologa jest bezpieczne?

 

Tak! Opatentowany przez firmę Ultradent preparat Opalescence przy właściwym stosowaniu usuwa większość przebarwień w bezpieczny i skuteczny sposób. Przebarwienia zostają wybielone poprzez ich utlenienie. Atomy tlenu wnikają w głąb szkliwa i zębiny wybielając je, jednak właściwa struktura zęba pozostaje nienaruszona, a jedynie ulega ona rozjaśnieniu. Bezpieczeństwo wybielania zębów systemem Opalescence zostało potwierdzone przez wieloletnie badania kliniczne prowadzone na akademiach medycznych i uniwersytetach w Polsce i na całym świecie. Gdy stosuje się preparat w sposób zalecony przez stomatologa jest on absolutnie bezpieczny.

 

Opalescence do wybielania nakładkowego jest żelem, którego czynnikiem aktywnym jest nadtlenek karbamidu. Jest to bezpieczny związek chemiczny, który przez dziesięciolecia był używany jako środek do dezynfekcji jamy ustnej, a obecnie umożliwia wybielenie zębów milionom ludzi na całym świecie.

 

Jak działa preparat do wybielania zębów Opalescence?

 

Składniki preparatu uwalniają atomy tlenu powodujące utlenienie – wybielenie przebarwień zębów. Wybielanie zębów przy użyciu Opalescence jest skuteczne przy rozjaśnianiu całych łuków zębowych jak i pojedynczych zębów, a nawet fragmentów zęba. Uzupełnienia protetyczne (np. korony i mosty) orazwypełnienia

pozostają bez zmian. W razie potrzeby, po ustabilizowaniu się koloru, (co trwa zwykle dwa tygodnie), lekarz stomatolog może je wymienić dobierając odpowiedni

kolor. Z reguły najpierw wybiela się zęby a następnie uzupełnia ubytki dopasowując kolor wypełnień i uzupełnień protetycznych do nowego jaśniejszego.                                                              Karta kolornika do kontroli procesu wybielania zębów

 

 

Jak przebiega kuracja Opalescence?

 

Najczęściej stosuje się wybielanie nakładkowe. Lekarz pobiera wyciski, pozwalające na wykonanie specjalnych, indywidualnych dla każdego pacjenta nakładek na zęby. Przezroczysta, wygodna i elastyczna nakładka zapewnia bezpieczeństwo wybielania podczas snu i jest niezauważalna w ciągu dnia. Lekarz stomatolog wydaje pacjentowi strzykawki z żelem Opalescence, wyjaśnia pacjentowi jak go aplikować do nakładek, i na jaki czas je zakładać. W domu w prosty sposób pacjent umieszcza nakładkę wypełnioną żelem na zębach i pozostawia ja na całą noc. Efekt jest widoczny bardzo szybko, często już po pierwszej nocy. W zależności od potrzeby kuracja trwa od trzech do dziesięciu nocy. Lekarz stomatolog może też zalecić zakładanie nakładki z żelem wybielającym w ciągu dnia. Zazwyczaj stomatolog wyznacza co kilka dni wizyty kontrolne.

 

 

Przed wybielaniem

Po wybielaniu – kuracja 10 dni

 

Stomatolog może też wybrać metodę wybielania zębów w gabinecie, nie stosuje się wówczas nakładek, a jedynie nakłada na zęby specjalny preparat wybielający Opalescence Boost. Efekt wybielenia zębów można osiągnąć wówczas nawet po jednej wizycie. Jest to metoda znacznie szybsza jednocześnie równie bezpieczna i skuteczna jak wybielanie nakładkowe. Czasami bardzo ciemne zęby mogą wymagać wybielania przez dłuższy okres czasu.

 

Dlaczego Opalescence?

 

Preparaty wybielające Opalescence są wytwarzane przez amerykańską firmę Ultradent, producenta wielu nowoczesnych materiałów stomatologicznych. Firma Ultradent jest pionierem i liderem wśród producentów preparatów do wybielania zębów. Już w 1990 r. Wyprodukowała pierwszy skuteczny i bezpieczny żel wybielający do stosowania w wygodnych indywidualnych nakładkach. W 1996r. jakość i bezpieczeństwo Opalescence zostały potwierdzone nadaniem prestiżówego certyfikatu ADA – Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Opalescence 15%PF jest też pierwszym preparatem do wybielania zębów zawierającym odpowiednie dodatki przeciwko nadwrażliwości zwiększające komfort kuracji. Opalecscence jest dostępny w różnych smakach m.in. miętowym i arbuzowym.

 

W Polsce preparaty Opalescence są znane i stosowane z powodzeniem od 1989 roku. Wybielanie zębów metodą Opalescence zostało dokładnie przebadane na akademiach medycznych i okazało się skuteczne, bezpieczne i dające trwały efekt. Preparaty do wybielania zębów Opalescence posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty zarówno polskie, jak i międzynarodowe, także te obowiązujące w Unii Europejskiej.


Czy efekt będzie trwały?

 

U osób zachowujących normalną higienę jamy ustnej wybielanie zębów jest trwałe tak jak każdy zabieg stomatologiczny. Jasny kolor utrzymuje się długo, gdy pacjent stosuje zalecone przez lekarza metody dbania o higienę jamy ustnej. Wybielone zęby mogą ciemnieć po kilku latach od zabiegu wybielenia, lecz powrót ciemnej barwy jest nieznaczny i zależy od wpływu substancji przebarwiających zęby np. tytoniu, kawy, soków. W podtrzymaniu efektu wybielania może także pomóc pasta do zębów Opalescence.

Dlaczego powinno się wybielać zęby pod nadzorem stomatologa?

Przed przystąpieniem do wybielania lekarz stomatolog bada stan zębów i dziąseł pacjenta dla zapewnienia bezpieczeństwa zabiegu. Często najpierw muszą być usunięte stare nieszczelne wypełnienia i kamień nazębny, a ubytki zabezpieczone. Z reguły lekarz wykonuje wtedy wypełnienie tymczasowe, ponieważ wypełnienia nie ulegają wybieleniu. Ostatecznie zęby są wypełniane po zakończeniu wybielania i ustabilizowaniu się jaśniejszego koloru zębów. W zależności od trybu życia pacjenta i stopnia przebarwienia zębów lekarz stomatolog dobiera preparat i przebieg kuracji. W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej preparatów do wybielania zębów bez udziału lekarza. Przy braku kontroli lekarza nad zabiegiem może wystąpić nierównomierne wybielenie zębów. Często pacjenci nie zdają sobie sprawy, że mają wypełnienia w kolorze zębów i nie ulegną one wybieleniu i po takim samodzielnym wybielaniu będzie potrzebna ich wymiana na nowe. Przy niekontrolowanym nadmiernym wybielaniu zęby mogą stać się przezroczyste i przez to sprawiać wrażenie ciemniejszych, wypełnienia z amalgamatu mogą zacząć prześwitywać przez tkanki zęba. Gdy pacjent ma nieszczelne stare wypełnienia może zacząć odczuwać dolegliwości bólowe, zęby które były nadwrażliwe mogą stać się jeszcze bardziej nadwrażliwe. Wybielenie zębów jest bezpowrotne i nie można ich tak jak włosów ponownie zabarwić na ciemniejszy kolor. Tylko stomatolog może przygotować pacjenta do wybielania w odpowiedni sposób, wybrać odpowiednią metodę, zapobiec nadmiernemu wybieleniu, czy nadwrażliwości.

 

Czy w trakcie wybielania mogą wystąpić jakieś dolegliwości?

 

Zdecydowana większość pacjentów nie odczuwa w trakcie trwania kuracji żadnych dolegliwości. W czasie wybielania u kilku procent pacjentów występuje przejściowa nadwrażliwość zębów na zimno, ustępująca w ciągu jednego do trzech dni po zakończeniu kuracji. Lekarz stomatolog może zalecić zastosowanie specjalnego preparatu (Ultra Ez) minimalizującego jej objawy. Nowy Opalescence 15% PF zawiera dodatek fluoru i związków potasu, które pozwalają na wyeliminowanie lub znaczne zmniejszenie ewentualnej nadwrażliwości w trakcie wybielania.

 

 

Pacjent otrzymuje :

 

 

 

1. indywidulanie wykonane i dopasowane nakładki na łuki zębowe
2. środek wybielający w wygodnych do aplikacji i przechowywania strzykawkach
3. specjalną pastę do zębów
4. pojemnik na nakładki
5. pisemne zalecenia odnośnie postępowania w trakcie i po wybielaniu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Przypadki kliniczne