Strona Główna / Wizyta adaptacyjna

Wizyta adaptacyjna

 

Pierwsza wizyta Panstwa dziecka u stomatologa i pierwsze doświadczenia wyniesione z gabinetu przez dziecko, odgrywają istotny wpływ na jego postawę wobec leczenia stomatologicznego w późniejszym życiu. Przebieg pierwszej wizyty powinien mieć charakter adaptacyjny i profilaktyczny.

 

Wizyty adaptacyjne służą zapoznaniu się najmłodszych pacjentów z gabinetem i personelem medycznym. Podczas tej wizyty nasi lekarze, postarają się nawiązać bezpośredni, miły kontakt z Państwa pociechą, często w formie zabawy, oswoją dziecko z urządzeniami stomatologicznymi, przeprowadzą instruktarz higieny jamy ustnej dla dziecka i rodzica oraz jeśli jest taka potrzeba poinformują o konieczności zmiany nawyków żywieniowych. Dzięki temu wizyta w gabinecie stomatologicznym będzie kojarzona przez Państwa dziecko z zabawą i miłym spędzeniem czasu.

 

Unikajmy sytuacji, kiedy to pierwszy kontakt dziecka ze stomatologiem następuje, z powodu bólu zęba. Odbieramy w ten sposób naszym ukochanym maluchom możliwość bezstresowego odwiedzania stomatologa.

 

 

 

Czy strach naszych pociech przed wizytą u stomatologa jest uzasadniony?

 

Pierwszy kontakt ze stomatologiem jest dla dziecka dużym przeżyciem, które kształtuje późniejsze nastawienie do wizyt w gabinecie dentystycznym. Podstawowe przyczyny strachu dziecka przed dentystą to własne bolesne doświadczenia z poprzednich wizyt, bądź też doświadczenia, niekoniecznie miłe przekazywane zupełnie nieświadomie przez rodziców, utrwalające w dziecku przekonanie, że leczenie u stomatologa wiąże się z bólem. Istotną rolę spełniają tu wizyty adaptacyjne i edukacja rodziców, którzy przed pierwszą wizytą powinni przeprowadzić z dzieckiem rozmowę wyjaśniającą cel i przebieg wizyty u stomatologa.

 

Kiedy należy udać się z dzieckiem na pierwsza wizyta?

 

Kiedy pojawią się pierwsze ząbki, rodzice powinni przyprowadzić dziecko do stomatologa (6-12 miesiąc życia). Podczas tej wizyty lekarz oceni czy proces ząbkowania i rozwój twarzoczaszki przebiegają w sposób prawidłowy oraz wyznaczy termin kolejnej wizyty kontrolnej. Jeśli będzie taka konieczność lekarz omówi zasady higieny jamy ustnej u dziecka i przekaże wskazówki żywieniowe.

 

 Co jaki czas należy przeprowadzać wizyty kontrolne?

 

Proces próchnicowy w zębach mlecznych, z uwagi na ich słabą mineralizację , przebiega znacznie szybciej niż w zębach stałych. Rodzice powinni przyprowadzać swoje pociechy na wizyty kontrolne co najmniej raz na 3 miesiące (o ile lekarz nie zdecyduje inaczej).

 

 

 

 

 

 


Przypadki kliniczne