Leczenie próchnicy
Stomatologia zachowawcza to dziedzina stomatologii, która zajmuje się przede wszystkim zapobieganiem i leczeniem próchnicy zębów. Próchnica to choroba zakaźna tkanek twardych zębów: szkliwa, zębiny, cementu. Nieleczona może prowadzić do powikłań ze strony miazgi zęba. Prawidłowa higiena jamy ustnej jest podstawowym elementem profilaktyki próchnicy zębów i chorób przyzębia.
Budowa anatomiczna zęba: Stadia rozwoju próchnicy:
Plama próchnicowa – to pierwszy objaw próchnicy, dotyczy procesu toczącego się w obrębie szkliwa. Klinicznie uwidacznia się jako plama o biało-kredowym zabarwieniu, a w miarę rozwoju próchnicy powierzchnia szkliwa staje się coraz bardziej chropowata. Wraz z upływem czasu zmiana próchnicowa może przybierać ciemniejsze zabarwienie na skutek odkładania się różnego rodzaju barwników.
W miarę postępu procesu próchnicowego, demineralizacji ulega warstwa leżąca poniżej czyli zębina. Zębina ulega rozmiękczeniu, a ubytek staje się coraz większy, prowadząc do stanu zapalnego miazgi, który na tym etapie jest jeszcze odwracalny.
Dalszy rozwój próchnicy prowadzi do nieodwracalnego stanu zapalenego miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych.
Jakie są przyczyny rozwoju próchnicy?
Na rozwój próchnicy wpływ maja cztery główne czynniki: bakterie płytki nazębnej, cukry, podatność zęba, czas. Główną przyczyną powstawania próchnicy jest płytka nazębna, składająca się z resztek pokarmowych i bakterii, która odkłada się na zębach po każdym posiłku. Bakterie znajdujące się w płytce przekształcają dostarczane w pożywieniu cukry w kwasy, które z kolei powodują ucieczkę minerałów (wapń, fosfor) ze szkliwa. Prowadzi to do osłabienia i uszkodzenia szkliwa, umożliwiając dalszy rozwój próchnicy.
Gdzie może być zlokalizowana próchnica?
Próchnica najczęściej występuje na powierzchniach żujących (głębokie bruzdy i zagłębienia) lub pomiędzy zębami (powierzchnie styczne zębów). Jeżeli doszło do odsłonięcia korzeni zębów na skutek cofnięcia się dziąseł, może dojść do powstania ubytków w obrębie ich tkanek, które nie są pokryte szkliwem i przez to szczególnie narażone na próchnicę. Próchnica może dotyczyć również powierzchni zęba wokół istniejących wypełnień. Są to miejsca ze szczególną tendencją do akumulacji płytki nazębnej i w efekcie rozwoju próchnicy.
Jakie mogą być objawy próchnicy?
Próchnica zębów może dawać różne objawy m.in. wrażliwość na zimne i ciepłe pokarmy oraz słodki i kwaśny smak, tkliwość przy żuciu lub szczotkowaniu, widoczne ubytki w zębach, przykry zapach z ust a także ból, gdy proces próchnicowy obejmuje swym zasięgiem miazgę zęba.
W jaki sposób zapobiegać powstawaniu próchnicy?
Do zabiegów mających na celu zminimalizowanie ryzyka rozwoju próchnicy, zaliczyć należy:
– szczotkowanie zębów – minimum 2 razy dziennie, oraz częsta wymiana szczoteczki
– oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych
– zrównoważona dieta i ograniczone spozycie produktów bogatych w skrobię i cukry
– regularne kontrole – co najmniej raz na pół roku.
Jak leczy się próchnicę?
Leczenie próchnicy zależy od stadium jej rozwoju. Jeżeli próchnica jest w początkowym stadium i dotyczy wyłącznie szkliwa (plama próchnicowa) wówczas wykorzystuje się metody bezinwazyjne, które odwracają procesy demineralizacji szkliwa. W sytuacji, kiedy próchnica zaatakowała nie tylko szkliwo, ale również zębinę leczenie próchnicy polega na usunięciu zainfekowanej zębiny, nadaniu odpowiedniego kształtu ubytku i zastąpieniu brakujących tkanek materiałem kompozytowym (światłoutwardzalnym). Natomiast w przypadku gdy dalszy rozwój procesu próchnicowego obejmuje swym zasięgiem miazgę zęba, prowadząc do jej zapalenia konieczne jest leczenie kanałowe (zobacz również: leczenie endodontyczne pierwotne). Dla całkowitego komfortu pacjentów w naszym gabinecie wszystkie zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym.
Jakie mogą być skutki nie leczenia próchnicy?
Do najczęstszych powikłań nieleczonej próchnicy należy zapalenie miazgi, ropień, zapalenie i zniszczenie tkanek okołowierzchołkowych, zniszczenie tkanek zęba przez proces próchnicowy i w konsekwencji utrata zęba. Ponadto należy mieć świadomość, iż nieleczona próchnica stanowi ognisko zakażenia i może być przyczyną powikłań ogólnoustrojowych (np. zapalenie mięśnia sercowego).
Profilaktyka i wczesne wykrycie zmian próchnicowych pozwoli Państwu na długi czas zachować zdrowy i piękny uśmiech.
Zapraszamy na bezpłatne konsultacje.
Przypadki kliniczne