Strona Główna / Licówki kompozytowe/pełnoceramiczne

Licówki kompozytowe/pełnoceramiczne

 

Licówka to odpowiednio przygotowana cienka warstwa materiału kompozytowego lub porcelany (pełnoceramiczna), którą nakłada się na wargową powierzchnię zębów. To kolejny krok w procesie poprawy estetyki zębów, stosowany w przypadku silnych, rozległych przebarwień zębów opornych na systemy wybielające (np. po antybiotykoterapii), starcia zębów czy silnego niedorozwoju szkliwa, również w przypadku konieczności zmiany kształtu zęba, wydłużenia lub poszerzenia zęba czy też zamknięcia diastemy(szpary między jedynkami). Metoda ta zapewnia doskonały efekt estetyczny dzięki bardzo oszczędnemu opracowaniu szkliwa w licowej (przedniej) części zęba i uzupełnieniu go następnie kompozytową lub porcelanową „osłoną”.

 

Licówki kompozytowe

Wykonywane są przez lekarza bezpośrednio w gabinecie lub przez technika w laboratorium protetycznym po częściowym oszlifowaniu zęba i pobraniu wycisku podczas pierwszej wizyty. Podczas drugiej wizyty lekarz trwale cementuje licówkę na zębie.

 

Licówki pełnoceramiczne

Są zawsze wykonywane przez technika po uprzednim pobraniu wycisku zęba przez lekarza. Zaletą tego rodzaju licówki jest bardzo mała utrata tkanek twardych zęba, brak późniejszych przebarwień oraz idealna estetyka.

 

 

Jaka jest procedura zakładania licówek pełnoceramicznych?

 

1. Konsultacja i szczegółowe badanie. Zrozumienie Państwa potrzeb i oczekiwań jest dla Nas priorytetem.
2. Opracowanie przedniej powierzchni szkliwa zęba, nadanie jej odpowiedniego kształtu. Zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu całość preparacji jest całkowicie bezbolesna.
3. Pobranie wycisku w celu przesłania go do pracowni techniki dentystycznej.
4. Podczas tej wizyty lekarz zabezpieczy oszlifowaną powierzchnię zęba licówką tymczasową, do czasu otrzymania gotowych licówek z laboratorium.
5. Kolejna wizyta – kontrola uzyskanego efektu oraz trwałe osadzenie licówek.

 

Licówki porcelanowe to bardzo precyzyjne odbudowy, przynoszące piękny i trwały efekt, nie zmieniają koloru, nie ciemnieją i nie przebarwiają się. Są gładkie, błyszczące, przepuszczają odpowiednio światło i imitują do złudzenia naturalne piękno zębów. Najczęściej licówki wykonujemy w celu korekty kształtu, barwy oraz ustawienia zębów oraz zamknięcie diastemy (szpary między zębami).

 

 

Korony protetyczne i inne uzupełnienia estetyczne

 

Rozwiązanie to znajduje zastosowanie w przypadku zębów osłabionych dużą ilością wypełnień lub innych sytuacjach uniemożliwiających założenie licówek. Zobacz również korony protetyczne.

W sytuacji występowania jakichkolwiek braków zębowych Pacjentom naszej kliniki zapewniamy konsultacje protetyczną lub implantologiczną, gdzie otrzymają rzetelną informację o pełnej gamie dostępnych rozwiązań.

 

 

 


Przypadki kliniczne