Strona Główna / Leczenie zębów mlecznych

Leczenie zębów mlecznych

Ze względu na charakterystyczną budowę zębów mlecznych (duża komora zęba, słabsze zmineralizowanie tkanek twardych)  próchnica w zębach mlecznych rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż w stałych. Podobnie jednak jak w stałych zębach proces próchnicowy może doprowadzić do zniszczenia twardych tkanek zęba, a następnie objąć procesem zapalnym miazgę, co może być przyczyną bólu. Mając na uwadze fakt iż stan zębów mlecznych znacząco wpływa na zęby stałe należy regularnie zgłaszać się z małym pacjentem na wizyty kontrolne.

 

Wbrew powszechnym opiniom zęby mleczne należy leczyć tak samo, jak zęby stałe. Argumentacja, że nie ma potrzeby leczyć zębów mlecznych skoro i tak wypadną, jest o tyle nietrafna, że przedwczesna utrata zęba mlecznego zaburza sekwencję wyrzynania się zębów stałych, co skutkuje wadami zgryzu i koniecznością leczenia ortodontycznego w przyszłości. W skrajnym przypadku nie leczony ropny stan zapalny w zębie mlecznym może przenieść się na zawiązek zęba stałego, uszkadzając go. Dlatego tak ważna jest profilaktyka u dzieci, a przede wszystkim właściwa higiena jamy ustnej.

 

 

 

 

Dlaczego warto dbać o zęby mleczne?

 

Pierwsze zęby mleczne pojawiają się około 6 miesiąca życia, okres wymiany uzębienia trwa do około 14 roku życia. Przedwczesna utrata zębów mlecznych może prowadzić do zaburzeń w sekwencji wyrzynania zębów stałych. Dlatego tak ważne jest aby zachować zdrowe zęby mleczne do czasu fizjologicznej resorpcji, kiedy to następuje wymiana uzębienia mlecznego na stałe.

 

W jaki sposób zapobiegać próchnicy u dzieci?

 

Podstawową rolę w profilaktyce próchnicy odgrywa utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej już od okresu wczesnego dzieciństwa. Postępowanie domowe w tym zakresie należy wprowadzić zanim jeszcze u dziecka pojawią się pierwsze ząbki.

 

Obejmuje ono:

 

• przemywanie wacikiem jamy ustnej i dziąseł u niemowlęcia,
• wyeliminowanie częstego pojenia dziecka słodkimi płynami,
• unikanie zasypiania z butelką w buzi (próchnica butelkowa),
• wczesne rozpoczynanie karmienia łyżeczką,
• wczesne wyeliminowanie z diety dziecka pokarmów papkowatych (gryzienie pomaga w prawidłowym rozwoju zębów i sprzyja walce z próchnicą),
• maksymalne ograniczenie spożywania słodyczy,
• wyeliminowanie podjadania między posiłkami (u dzieci powyżej 2. roku życia).

 

Dziecko należy możliwie wcześnie przyzwyczajać do czyszczenia zębów szczoteczką .

 

 

Jakie środki higieny jamy ustnej powinno się stosować u dzieci?

 

Po wyrznięciu się pierwszych ząbków rozpoczynamy regularne ich mycie szczoteczką dostosowaną do anatomii jamy ustnej dziecka (mała główka szczoteczki i miękkie włosie). Do czasu gdy nasza pociecha nie nauczy się wypluwać śliny szczotkować ząbki możemy bez pasty lub pastą bez fluoru. Pamiętajmy, że mycie ząbków powinno odbywać się w formie zabawy. Do ok. 5. roku życia zabiegi szczotkowania wykonują rodzice razem z dziećmi. Jeżeli dziecko radzi sobie ze szczotkowaniem to może te czynności zacząć wykonywać samodzielnie, ale zawsze pod uważnym nadzorem rodziców.

 

Czy leczenie zębów mlecznych boli?

 

Nie. Leczenie stomatologiczne wcale nie musi boleć, u dzieci bowiem z powodzeniem stosuje się znieczulenia.

 

 

 

 


Przypadki kliniczne