Leczenie endodontyczne pierwotne
Leczenie endodontyczne (kanałowe) są to zabiegi polegające na dokładnym oczyszczeniu systemu kanałów korzeniowych zębów z zakażonej bądź obumarłej miazgi zęba i szczelnym wypełnieniu ich odpowiednim materiałem. Prawidłowo przeprowadzone leczenie endodontyczne gwarantuje długoletnie funkcjonowanie zęba w jamie ustnej bez ryzyka powikłań zapalnych oraz dolegliwości bólowych.
Etapy leczenie endodontycznego:
1. Diagnostyka kliniczno – radiologiczna celem oceny stanu zęba i tkanek otaczających.
2. Usunięcie próchnicy i uzyskanie dostępu do kanałów korzeniowych.
3. Chemiczno-mechaniczne opracowanie kanałów korzeniowych (ekstyrpacja miazgi w znieczuleniu, opracowanie maszynowe).
4. Szczelne wypełnienie systemu kanałów korzeniowych płynną gutaperką (System B, Obtura).
5. Kontrola radiologiczna poprawności przeprowadzonego leczenia.
6. Odbudowa zęba.
przed leczeniem endodontycznym po leczeniu endodontycznym
Kiedy ząb kwalifikuję się do leczenia endodontycznego?
Zęba kwalifikujemy do leczenia endodontycznego jeśli tkanki miazgi (naczyń i nerwów) znajdujące się wewnątrz każdego zęba zostaną zainfekowane przez bakterie pochodzące z głębokiego ubytku próchnicowego lub ulegną nekrozie (martwicy) z innej przyczyny np. uraz.
Czy muszą występować dolegliwości bólowe żeby zęba zakwalifikować do leczenia endodontycznego?
Nie. Dolegliwości bólowe świadczą o zaostrzeniu się stanu zapalnego miazgi, która wcześniej została zainfekowana, więc brak dolegliwości bólowych nie wyklucza ryzyka leczenia endodontycznego.
Jakie dolegliwości bólowe są charakterystyczne dla stanów zapalnych miazgi?
Najczęściej pacjenci zgłaszają ból o charakterze pulsowania, rozpierający (uczucie wysadzania zęba z kości), promieniujący (trudny do lokalizacji). Ból może wzmagać się przy spożywaniu ciepłych pokarmów. Po pewnym czasie często pojawiają się także znaczne dolegliwości przy nagryzaniu (ząb staję się bardzo bolesny przy próbie zamknięcia jamy ustnej).
Czy jeśli przy zębie wytworzył się ropień jest szansa na leczenie endodontyczne i pozostawienie zęba?
W 95 % przypadków tak. Jednak znaczącą rolę odgrywa tutaj czas, wiec niezwłocznie należy udać się do stomatologa.
Czy jeśli ząb boli na pewno kwalifikuję się do leczenia endodontycznego?
Nie .Istnieje kilka innych przyczyn dolegliwości bólowych zęba od nadwrażliwości, nieszczelnych wypełnień po stany zapalne przyzębia lub zatok obocznych nosa. Ból dla Państwa zawsze powinien być sygnałem ostrzegawczym, że dzieje coś niedobrego. Ten sam rodzaj bólu może występować przy różnych schorzeniach i nie zawsze świadczy o konkretnej jednostce chorobowej. Dlatego przyczynę objawów bólowych może stwierdzić tylko lekarz po wnikliwie przeprowadzonym wywiadzie i badaniu klinicznym.
Przypadki kliniczne