Strona Główna / Lakowanie zębów

Lakowanie zębów

Lakowanie zębów to zabieg profilaktyczny polegający na uszczelnieniu bruzd, szczelin i zagłębień występujących na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych. Głębokość bruzd praktycznie uniemożliwia ich właściwe wyczyszczenie, ponadto sprzyja zaleganiu resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej. Z tych względów bruzdy powierzchni żujących zębów są najczęstszym miejscem powstawania procesu próchnicowego. Dzięki lakowaniu eliminujemy możliwość rozwoju bakterii w trudno dostępnych miejscach, a co za tym idzie, zmniejszamy ryzyko wystąpienia próchnicy o około 80 %.

 

 

W szczególnych przypadkach przeprowadza się tak zwane poszerzone lakowanie bruzd, polegające na poszerzeniu bruzd cienkim wiertłem szczelinowym przed aplikacją laku. Takie rozwiązanie lekarz może zastosować w przypadku, kiedy w bruzdach rozwinęła się już próchnica, ale jest ona w początkowym stadium. Ze względu na bardzo niewielką głębokość preparacji zabieg pozostaje bezbolesny.

 

 

 

Kiedy należy przeprowadzić lakowanie?

 

Lakowanie należy przeprowadzić możliwie szybko po „wyrośnięciu” zęba, w ciągu kilku miesięcy od pojawienia się powierzchni żującej zęba w jamie ustnej. Dzięki temu w szczelinach i bruzdach nie zostanie zapoczątkowany proces próchniczy – a to właśnie w takich przypadkach lakowanie ma sens.

 

Jak wygląda zabieg lakowania?

 

 

Lekarz przed lakowaniem oczyszcza ząb ze wszelkich osadów, po czym izoluje ząb od dostępu śliny. Gdy ząbek jest zupełnie suchy, do wnętrza bruzdy, lekarz wprowadza powoli lak, który następnie naświetla lampą polimeryzacyjną. W niektórych, indywidualnych przypadkach, stosuje się lakowanie poszerzone polegające na delikatnym otworzeniu bruzd za pomocą wiertła. Tą technikę stosuje się w przypadku początkowego stadium próchnicy, utraty wcześniejszych laków, lub bruzd niepewnych diagnostycznie.

 

 

Czy lakowanie zębów boli?

 

Lakowanie jest zupełnie bezbolesne. Nie wiąże się nawet ze specjalnym dyskomfortem dla pacjenta. Po odpowiednim przygotowaniu zęba (oczyszczeniu, osuszeniu) sam proces lakowania trwa kilka do kilkunastu minut .

 

 

 

 


Przypadki kliniczne