Strona Główna / Fluoryzacja

Fluoryzacja

Fluoryzacja jest zabiegiem profilaktycznym, który wzmacnia zęby. Fluor wbudowuje się w ich szkliwo i oddziałuje na obecne w nim hydroksyapatyty, czyli związki wapnia tworząc fluoroapatyty. Związki te słabiej rozpuszczają się w kwasach, których w jamie ustnej jest bardzo dużo, zwłaszcza po posiłku. A skoro są bardziej odporne na kwasy, to i na powodujące próchnicę bakterie. Poza tym związki fluoru same w sobie hamują wzrost bakterii.

 


Zabieg fluoryzacji możemy podzielić na:

 

– fluoryzację kontaktową (egzogenna) w której to po mechanicznym oczyszczeniu powierzchni zębów aplikuję się specjalny roztwór fluoru w postaci lakieru bądź pianki na określony przez stomatologa czas. Związki fluoru przenikają do szkliwa wzmacniając je i tym samym zmniejszając ryzyko próchnicy Zabieg fluoryzacji kontaktowej przeprowadzamy jako ostatni etap higienizacji . Zabieg jest całkowicie bezbolesny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 fluoryzację endogenną która polega na dostarczaniu do organizmu fluoru z pokarmem (fluoryzacja wody pitnej, soli kuchennej) oraz w postaci tabletek lub kropli fluorkowych. Ten rodzaj fluoryzacji zalecany jest dla najmłodszych pacjentów. Ze względu na fakt, iż w Polsce zaniechano fluoryzacji wody pitnej ze względu na duże koszty zalecane jest przyjmowanie przez dzieci fluoru w postaci tabletek lub kropel w określonych przez stomatologa dawkach. Przed zabiegiem zbierany jest szczegółowy wywiad oraz badanie celem ustalenia, która metoda fluoryzacji będzie najbardziej wskazana.


Przypadki kliniczne