Strona Główna / Ekstrakcje proste

Ekstrakcje proste

 

Usunięcie zęba (ekstrakcja) – to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiedniego instrumentarium . Ekstrakcja zęba jest ostatecznością i dokładamy wszelkich starań aby do tego nie dopuścić. Dla zapewnienia Państwu pełnej bezbolesności i maksymalnego komfortu, wszystkie zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej wykonywane są w znieczuleniu.

 

 

 

 

 

Kiedy należy usunąć zęba?

 

Kwalifikacja zęba do usunięcia poprzedzona jest wnikliwym badaniem stomatologicznym obejmującym oceną kliniczną i radiologiczną. Najczęstsze wskazania do ekstrakcji to:   głębokie zniszczenie tkanek procesem próchnicowym obejmujące korzeń lub furkację, znaczne rozchwianie zęba, złamanie wertykalne (VRF) lub poziome korzenia o niekorzystnym przebiegu, pęknięcie korzenia ,rozległe perforacje dna komory i korzenia, wskazania ortodontyczne, zęby zatrzymane, utrudnione wyrzynanie dolnego zęba mądrości.

 

Jakie są zalecenia postępowania po usunięciu zęba?

 

Bezpośrednio po usunięciu zęba bardzo ważne jest utrzymywanie tej okolicy w czystości i zapobieganie zakażeniu. Dentysta poprosi o delikatne zagryzienie kawałka suchej, sterylnej gazy, którą należy pozostawić na miejscu przez okres około 20  minut w celu ograniczenia krwawienia w czasie, gdy dochodzi do krzepnięcia krwi. Przez kolejne 24 godzin nie należy palić tytoniu,pić czy spożywać gorących napojów i posiłków oraz  intensywnie przepłukiwać jamy ustnej oraz unikać wysiłku fizycznego . W trakcie codziennej higieny jamy ustnej okolicę poekstakcyjną należy czyścić z należytą ostrożnością .W niektórych przypadkach po ekstrakcji konieczne jest szycie rany oraz zaopatrzenie pacjenta antybiotykiem doustnym.

 

O czym należy poinformować lekarza przed ekstrakcją?

 

Przed każdym zabiegiem stomatologicznym konieczne jest zebranie szczegółowego wywiadu . Prosimy o przygotowanie informację na temat :

 

1. Schorzeń ogólnych (cukrzyca, padaczka, nadciśnienie, choroba reumatyczna, choroby zakaźne itp.) ;

2 .Leków przyjmowanych stale oraz okresowo;

3. Zaburzeń krzepliwości krwi (jeśli pacjent jest w leczeniu aktualny wskaźnik INR)

4. Alergii (uczuleń)

 

 

 

 

 

 


Przypadki kliniczne